فنر زنی پردیس

فنر زنی پردیس

مؤثرترین و بهترین روش برای لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب، استفاده از فنر لوله‌بازکنی است. فنر توانایی رفع هر نوع گرفتگی را دارد.

البته برای هر کاری باید از فنر مناسب آن استفاده کرد. چهار نوع فنر داریم با ده‌ها نوع سرمته‌ای که به سر فنرها متصل می‌شوند و فنرها و سرمته‌ای‌ها نیز هر کدام در اندازه‌های مختلف وجود دارند. فنرها با دستگاه ژنراتور برقی به چرخش درآمده و چندین مدل دستگاه ژنراتور برقی وجود دارد که هر کدام قدرتی متفاوت با دیگری دارند.

با توجه به مطالب فوق واضح است که فنر زنی، کاری کاملاً تخصصی است و باید متخصص لوله‌بازکنی پردیس با توجه به نوع گرفتگی و پس از علت‌یابی در باره نوع و اندازه فنر تصمیم‌گیری کند. گاهی نیز باید  سرمته‌ای خاصی را به کار گیرد تا بتواند لوله را بازکند. قدرت دستگاه نیز براساس اندازه لوله، نوع گرفتگی و مواردی از این دست تعیین می‌شود.

فنر لوله بازکنی به ابزار قدرتمندی می گویند که برای گرفتگی لوله های فاضلاب از آن استفاده میشود و میتواند به داخل سیستم لوله کشی نفوذ کند و حالت ارتجاعی  دارد که از فولاد ساخته شده و آنقدر نازک است که به راحتی بتواند از موانعی ایجاد شده در لوله عبور کند و باعث انهدام یا هدایت به سمت پایین میشود. 

نحوه کار به این صورت است که یک کابل فلزی با حالت فنری به وسیله نیروی مکانیکی  توسط موتور دریل  باعث ایجاد  لرزش در طول فنر شده و سر فنر که حالت چرخشی دارد باعث جلو رفتن آن در مسیر لوله و باز شدن گرفتگی میشود.

 
 

فنر دستی

دستگاهی است ایمن و ساده که به راحتی در ابزار فروشی‌های محلی یافت می‌شود و کار با آن بسیار ساده است. کافی فنر را با کمک دست تا جای ممکن درون لوله فاضلاب فرو کنید، سپس با چرخاندن دسته آن، باعث چرخش فنر شده و گرفتگی‌های جزئی لوله را باز کنید.

مزایای فنر دستی:

1)      سبک و ارزان است

2)      کاملاً بی‌خطر است.

3)      نیاز به مهارت خاصی ندارد.

 

معایب فنر دستی:

1)      قدرت کم دربرطرف گرفتن گرفتگی‌های شدید

2)      خستگی ناشی از کار با آن.

3)      احتمال کثیف شدن دست و لباس و حتی محیط

  این فنر از قدرت به نسبت خوبی برخوردار استاما نسبت به دو نوع فنر بعدی از قدرت کمتری برخوردار استالبته که قیمت آن نیز ارزان‌تر بوده و هزینه فنرزنی با آن نیز به وضوح کمتر خواهد بودبنابراین، در بین انواع فنرهای لوله‌بازکنی، بیشترین کاربرد را دارد.

  قدرت این فنر از فنر ساده (معمولی) بیشتر بوده ولی از فنر فولادی ضعیف‌تر است. به همین تناسب قیمت آن نیز از فنر معمولی بیشتر و از فنر فولادی کمتر است.

  واضح است که در صورتی که فنر معمولی قادر به رفع گرفتگی لوله نباشد، از فنر الماسی استفاده می‌شود و هزینه فنرزنی با فنر الماسی از هزینه فنر زنی با فنر معمولی بیشتر خواهد بود.

 فنر فولادی بیشترین قدرت را در میان انواع فنر دارد. این فنر برای گرفتگی‌های ناشی از ملات سیمان یا نفوذ ریشه‌های درختان به لوله فاضلاب نیز به کار می‌روند.

  فنر های فولادی، قوی‌ترین و البته گران‌ترین نوع فنرها هستند. به همین سبب تا زمانی که واقعاً به آن‌ها نیاز نباشد، از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

البته تشخیص اینکه باید از چه نوع فنری استفاده شود، کار دشواری است و نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. در‌واقع متخصصین لوله‌بازکن پردیس، با بررسی لوله و گرفتگی آن در حین کار ممکن است به این نتیجه برسند که باید از فنر الماسی استفاده کنند.

 
 
 

چاه ها و لوله ها مدل های مختلفی دارندکه به همین منظور باید از سر فنر های متفاوت برای آن ها استفاده کرد. برای مثال سر فنری که برای باز کردن چاه توالت استفاده می شود با سر فنر لوله بازکنی پردیس مخصوص چاه آشپزخانه یا سینک فرق دارد. در این بخش با انواع سر فنر های لوله بازکنی آشنا می شوید:

 کاربرداین وسیله برای ماسه و خاکی که سفت شده اند استفاده می شود. درون ماسه و خاک فرو می رود و گرفتگی را از بین می برد ، چون نوک تیزی دارد به مدل نیزه ای نیز معروف است.

درون لوله های فاظلاب مواد شیمیایی و اسیدی وجود دارد، به این دلیل برای باز کردن آن ها به یک سرفنر ضد خوردگی نیاز داریم که سر فنر اسیدی این خاصیت را دارد

این مدل که از محکم ترین و بهترین سر فنر های موجود است و برای خرد کردن اجسام سخت و آجر یا سنگ درون چاه استفاده می شود.

 این ابزار برای وصل کردن دو فنر به یکدیگر در زمان هایی که نیاز به فنر بلندتری هست، استفاده می شود.

 در زمانی که پارچه یا مواد الیافی درون چاه گیر کرده باشد از این سر فنر  استفاده می شود، زیرا می تواند این مواد را قطعه قطعه کند و چاه را باز کند.

  این مدل مانند برس تمیز کننده رسوبات و چربی هایی که به دیواره چاه چسبیده اند را تمیز می کند.

سرفنر لوله بازکنی ابزارگیر

 این وسیله به ابزار های دیگر جهت بهتر شدن روند کار کمک می کند.

سر فنر کوزه ایی

 این مدل نیز مانند سرفنر برسی می تواند رسوبات و جرم های داخل چاه را پاک کند و گرفتگی را از بین ببرد.

به یاد داشته باشید!

در بیشتر گرفتگی ها، از سر فنر لوله بازکنی خاصی نیازی نیست که استفاده شود و فقط می توان از خود فنر برای باز کردن لوله استفاده کرد، که البته بازخورد پایین تری نسبت به کار با سر فنر لوله بازکنی دارد.

برای فنر لوله بازکن دستی اگر از سر فنر های مته ای استفاده نکنیم بهتر است زیرا اگر داخل گرفتگی گیر کند باعث پیچاندن و شکستن فنر می شود.

پس همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از فنر چاه باز کن و دستگاه فنر زنی کاری تخصصی است و نباید بدون مهارت از آن استفاده شود. برای رفع گرفتگی لوله های فاظلاب خود با متخصصین ما در تماس باشید

تراکم هوا

تراکم هوا

در تراکم هوا، هوای متراکم وارد لوله شده، فشار هوا باعث حرکت موادی می‌شود که در لوله‌ها باعث گرفتگی شده‌اند.

در چه مواردی از تراکم هوا برای لوله بازکنی استفاده می‌شود؟

معمولاً در سیستم‌های فاضلاب قدیمی که پیچ و هم زیادی دارند، و بخصوص زمانی که گرفتگی به علت انباشت مواد در زانویی‌ها و شترگلویی‌ها است، امکان استفاده از فنر وجود ندارد. زیرا هر اندازه هم که فنر انعطاف‌پذیر باشد، نمی‌تواند در این سیستم‌های فاضلاب به باز کردن گرفتگی‌های موجود در زانویی‌ها و شترگلویی‌ها کمک کند.

در این موارد از روش تراکم هوا استفاده می‌شود.

لوله بازکنی با دستگاه تراکم هوای دستی و خانگی

دستگاه تراکم هوای خانگی، شبیه به یک تلمبه است که با دست و با تلمبه زدن، مخزن آن پر از هوای متراکم می‌شود. سپس لوله آنکه شامل یک لاستیک است، روی ورود لوله قرار می‌گیرد. در نهایت با باز کردن شیر آن، هوای متراکم وارد لوله شده و با حرکت دادن موادی که عامل گرفتگی هستند، گرفتگی لوله را باز می‌کند.

این دستگاه از قدرت کمی برخوردار است و فقط برای رفع گرفتگی‌های جزئی مناسب است.

نحوه استفاده از تراکم هوای خانگی

هنگام استفاده از دستگاه تراکم هوا، باید تمامی ورودی‌های فاضلاب، به غیر از ورودی‌ای که گرفته است، باید مسدود شود تا هم قدرت هوای متراکم به هدر نرود و بهتر عمل کند و هم اینکه بعد از باز شدن گرفتگی، فضولات موجود در سیستم فاضلاب به همراه هوای متراکم از آن به بیرون نپاشد و باعث آلودگی محیط نشود.

با تلمبه زدن مخزن دستگاه تراکم هوای دستی را از هوای متراکم پر کنید.

سر لوله دستگاه تراکم هوا را درون لوله فاضلاب قرار دهید.

با باز کردن شیر دستگاه تراکم هوا، هوای متراکم را وارد لوله کنید.

این کار را چند بار تکرار کنید تا لوله باز شود

نحوه استفاده از تراکم هوای برقی

دستگاه تراکم هوای برقی، در انواع و با قدرت‌های متفاوت وجود دارد. فقط یک لوله‌بازکن حرفه‌ای و متخصص می‌تواند از آن استفاده کند.

این دستگاه برای رفع گرفتگی در سیستم‌های فاضلاب پر پیچ و خم مانند سیستم‌های فاضلاب قدیمی کاربرد دارد.

دستگاه تراکم هوای برقی مخزنی دارد که با پمپی برقی پر از هوای متراکم می‌شود. فشار هوای داخل مخزن قابل تنظیم است و باید براساس سیستم فاضلاب و نوع گرفتگی تنظیم شود. این تنظیمات و تشخیص فشار هوای مناسب فقط از یک لوله‌بازکن حرفه‌ای و با تجربه ساخته ساخته است.

پیش از استفاده از دستگاه تراکم هوا، لوله‌بازکن تمامی ورودی‌های دیگر سیستم فاضلاب را مسدود می‌کند تا هوا از آن خارج نشود و قدرت هوای متراکم به هدر نرود و هم اینکه پس از رفع گرفتگی، فضولات موجود در سیستم فاضلاب با هوای متراکم از آن خروجی‌ها به بیرون نپاشند و باعث آلودگی محیط نشوند.

لوله دستگاه تراکم هوا را وارد لوله فاضلاب کرده و شیر آن را باز می‌کند تا هوای متراکم فضولات موجود در سیستم فاضلاب را به حرکت درآورده و گرفتگی را برطرف کند.

در چه مواردی از تراکم هوا استفاده نکنیم؟

هرچند روش تراکم هوا روشی قدرتمند در برطرف کردن گرفتگی لوله‌هاست، اما در مواردی نیز می‌تواند منجر به وخیم‌تر شدن اوضاع شود. زیرا می‌تواند توده‌های موجود در سیستم فاضلاب را متراکم‌تر، سخت‌تر و محکم‌تر کند.

در صورتی که گرفتگی ناشی از مصالح ساختمانی مانند گچ، سیمان، خاک و … باشد، ممکن است استفاده از تراکم هوا منجر به کوبیده شدن این مواد، متراکم‌تر شدن و درنتیجه سفت‌تر شدن آن‌ها شود و کار باز کردن لوله با روش‌های دیگر را نیز با مشکلات جدی مواجه کند.

در برخی موارد نیز، هوای متراکم مصالح ساختمانی را حرکت داده، اما این مواد در جایی دیگر، در عمقی بیشتر باعث گرفتگی می‌شوند. در این موارد عمق بیشتر و همچنین سفت‌تر شدن می‌تواند مشکلات را بیشتر کرده و هزینه‌های لازم برای رفع گرفتگی لوله‌ها را افزایش دهد.

پیشنهادات پایانی

در صورتی که می‌خواهید از روش‌های خانگی استفاده کنید، در اولین قدم از محلول‌هایی که در صفحه روش‌های خانگی توضیح داده‌ایم استفاده کنید.

در صورتی که این روش‌ها پاسخ‌گوی شما نبودند، از فنر دستی استفاده کنید.

در صورتی که فنر دستی به علت پر پیچ و خم بودن سیستم فاضلاب جواب نداد، روش تراکم هوا با دستگاه تراکم هوای دستی را به کار ببرید. مشروط بر اینکه مطمئن باشید علت گرفتگی لوله‌ها مصالح ساختمانی نیست.

قبل از هر اقدامی برای استفاده از دستگاه تراکم هوای خانگی، کمک گرفتن از یک متخصص لوله‌بازکنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با کلیک روی این لینک می‌توانید از متخصصان لوله بازکنی شرکت لوله‌بازکنی پردیس کمک بگیرید.

دستگاه واتر جت چیست؟

واتر جت (water jet)  جریان پرفشار آب می باشد که به روش نقطه‌ای یا در سطحی محدود با اجسام برخورد کرده و کارایی قابل توجهی در زمینه برش  اجسام سخت مانند فلزات و کامپوزیت‌ها را دارد. از این وسیله برای تمیز کردن سطوح سخت نیز استفاده می شود.

در کارواش ها نیز از واترجت برای تمیز کردن سطح ماشین‌ها استفاده می‌شود. در لوله‌بازکنی نیز همین روش به‌کار می‌رود. آب با سرعت به اجسام برخورد کرده و از بین میبرد.

کاربرد های دستگاه واتر جت چیست؟

واترجت در صنعت نیز کاربردهای فراوانی دارد که از کاربردآن می‌توانیم به برش اجسام سخت اشاره کنیم. چیزی که مهم است شدت فشار آب و زاویه برخورد آن با سطح است که باعث تغییر شکل و برش می شود. در بعضی اوقات با استفاده از فشار بسیار بالا، آب با سرعت بسیار زیاد و به صورت عمودی به سطوح برخورد می کند و برش مواد سخت را انجام می دهد.

برای تمیز شدن لوله‌ها و سطوح، آب با فشار کمتر و با زاویه به سطوح برخورد می کندو به جداسازی اجسام سخت با چسبندگی بالا به کمک می‌کند.

در لوله‌بازکنی نیزبرای برش اجسام سختی که درون لوله‌ها باعث گرفتگی لوله‌ها شده‌اند انجام می شود، و هم برای جدا کردن اجسامی که چسبندگی بالایی دارند و به سطوح لوله‌های فاضلاب چسبیده اند استفاده می شود.

در لوله بازکنی به دو روش از واتر جت استفاده می شود که عبارت اند از:

 روش اول که شباهت زیادی به روش تراکم هوا نیز دارد، صرفاً آب را با فشار بالا وارد لوله می کندوگرفتگی‌ها را برطرف می‌کند. در روش دوم، آب از طریق یک سَری منحصر به فرد که برای این کار طراحی شده است، آب را با فشار به دیواره‌ها و اجسام موجود در مسیر فاضلاب و لوله ها می‌پاشد و باعث کنده‌شدن می‌شود. روش واتر جت برای هر نوع رفع گرفتگی‌های سخت و شدید استفاده می‌شود.

از کاربردهای دیگر واترجت در لوله‌بازکنی می‌توان به چربی‌زدایی،رسوب‌زدایی، سیمان‌زدایی و برش ریشه‌های درختان در لوله‌های فاضلاب اشاره کرد. فشار بالا آب و برخورد آب با سرعت بالا و با زاویه مناسب به دیواره‌های لوله باعث می‌شود چربی‌ها، رسوبات و دیگر اجسام سختی که به دیواره‌های لوله چسبیده‌اند کنده شده و با جریان آب شسته شوند.

قبل از استفاده از دستگاه واترجت باید تمامی ورودی‌های سیستم فاضلاب بسته باشند به غیر از ورودی‌ای که گرفتگی داخل آن رخ داده و قرار است شلنگ پرفشار واترجت از آن وارد سیستم فاضلاب شود؛ زیرا، با از بین رفتن گرفتگی، فشار آب باعث می‌شود آب درون لوله‌ها و مواد زائدی که توسط دستگاه واترجت کنده شده‌اند، از ورودی‌های دیگر، با سرعت به بیرون پرتاب شوند و محیط را آلوده کنند.

همچنین در دستگاه واترجت، میزان فشار آب قابل تنظیم است و اگر این فشار بیش از حد شود، می‌تواند به لوله‌های فاضلاب آسیب بزند. در صورتی که فشار آب کم باشد، نمی تواندلوله هارا بازکندورسوبات را بکند.  پیشنهاد می شود فقط یک متخصص لوله‌بازکنی از این روش برای باز کردن لوله‌ها استفاده کند .